- In stock.
Devi Thermostat Control DEVIreg Touch 16A Black
Devi Thermostat Control DEVIreg Touch 16A Black
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | SEVEN, Devi |
| Model | DEVIreg Touch |
| Mounting type | Inlet |
| Material | Plastic |
| Color | Black color |
| Temperature control | 5 - 45°C |
| The thermostat is designed for | For floor heating |
| Thermostat type | Electronic |
| Degree of protection (IP) | IP21 |
| Screen | Yes |
| Frost protection | Yes |
| Length | 8.5 cm, 139 mm. |
| Width | 8.5 cm, 99 mm. |
| Height | 2.4 cm, 88 mm. |
| Current | 16 A |
| Temperature sensor | Floor, Environment |
| Power source | Electrical network |
| Wireless | No |
| Clock | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Thermostat for underfloor heating system. Active load: 16A / 3680 W. Floor temperature range: max. from +20 to + 35° С (+ 45°С), min. from +10 to +35 (+45)°C. Frost protection: + 5°С (from +5 to + 9°С). Temperature range: 5-35°C (indoors) or 5-45°C (floor). Storage temperature: -20° to +65°C. Dimensions: 85 x 85 x 44 mm. Color: Black |
| Weight | 0.24 kg. |
| Country of manufacture | DK |