Guarantee
6 month
Delivery from Europe in
7 - 16
business days
High-performance combi filter for air purifier Full compatibility with your Trotec air purifier Filter combination: Air filter made from high-quality materials for highly efficient filtration Replaces Trotec 7160000510 filter Filter for excellent filtration of indoor air. Our vhbw filters are characterized by their optimal filter performance and their precision-design ensures they can be replaced quickly and easily. The combi filter consists of a pre filter and a HEPA filter. To begin with the pre filter extracts coarse particles such as hair, animal hair or skin particles and then the HEPA filter filters the smallest particles from the air. Our filters are of outstanding quality meaning they are exceptionally durable in use. They are also easy to insert and replace. So simply place an order today and ensure clean and healthy air in your home. Please note: Depending on the length of your appliance's service life, the filter should be changed every 6 - 12 months.
| material | microfleece / synthetic fibre |
| Colour | black / white |
| Weight | 168 g |
| Height | 3.1 cm |
| External diameter | 26.3 cm |
| Filter type | combi filter (pre-filter + HEPA) |
| Replacement cycle | Every 6-12 months |
| Delivery content | 1x exchange filter |
| Suitable for | Trotec AirgoClean 10 E |
| Replaces for | Trotec 7160000510 |