Guarantee
6 month
Delivery from Europe in
7 - 16
business days
A cleaning device requires a reliable power supply when operating on mains power. If you've lost the power adapter for your device, it's defective, or you simply need a second one, for example, for when you're traveling, then this replacement power adapter is the right choice. The original power adapter is often very expensive or no longer available at all. With this replacement power adapter from vhbw, you have a fully functional and affordable alternative.
The precisely manufactured plugs fit securely onto the device and into the socket. You can easily connect your cleaning device and use it again as usual.
Empty batteries or accumulators are now a thing of the past.
| Input AC | 100-240 V / 0.5 A Max |
| Performance | 5.7 W |
| frequency | 50-60 Hz |
| Connections | 1x Euro plug (90° angled), 1x connector plug (round, straight) |
| Cable length | 6.1 cm |
| Color | black |
| material | plastic |
| Weight | 63 g |
| Suitable for | Kärcher 1.055-300.0, Kärcher 1.055-301.0, Kärcher 1.055-307.0, Kärcher 1.055-308.0, Kärcher 1.055-310.0, Kärcher 1.055-360.0, Kärcher 1.055-361.0, Kärcher 1.055-364.0, Kärcher 1.055-370.0, Kärcher 1.168-002.0, Kärcher 1.680-000.0, Kärcher 1.680-003.0, Kärcher 1.680-004.0, Kärcher 1.680-015.0, Kärcher 1.680-016.0, Kärcher 1.680-017.0, Kärcher 1.680-018.0, Kärcher 1.680-030.0, Kärcher 1.680-034.0, Kärcher EDI 4, Kärcher EWM 2, Kärcher EWM 2 Premium, Kärcher FC 3 Cordless, Kärcher FC 3 Cordless Premium, Kärcher FC 3d Cordless, Kärcher FC 3d Cordless Premium, Kärcher OC 3, Kärcher OC 3 Adventure Box, Kärcher OC 3 Bike Box, Kärcher OC 3 Pet Box |
| Replaces for | Kärcher 4054278294698, Kärcher 6.654-370.0, Kärcher 6.654-370.3 |