AURIGA WIRED TEMPERATURE CONTROLLER
AURIGA WIRED TEMPERATURE CONTROLLER
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | AURATON, Auraton |
| Model | AURATON 3003 |
| Mounting type | Surface mounted |
| Temperature control | 0 - 35°C |
| The thermostat is designed for | For space heating |
| Thermostat type | Electronic |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Screen | Yes |
| Frost protection | Yes |
| Length | 9 cm, 138 mm. |
| Width | 9 cm, 108 mm. |
| Height | 2.8 cm, 53 mm. |
| Current | 16 A |
| Power source | Battery |
| Wireless | No |
| Temperature accuracy | 2 °C |
| Batteries used | AAA |
| Clock | No |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Guarantee for legal entities | 12 months |
| Additional information | Used with all heating and air conditioning units |
| Battery type AAA | 2 pcs. (in the set). Easy installation and operation. Anti-freeze function: Yes. Display: Backlit LCD. Temperature regulation from 5° to 35°C, 0.2°C accuracy. |
| Weight | 0.23 kg. |
| Country of manufacture | PL |