- In stock
AURES M 7 EU
AURES M 7 EU



AURES M 7 EU
Guarantee
6 month
Delivery from Lithuania in
2 - 14
business days
| Brand | ARISTON, Ariston |
| Material | Plastic, Steel |
| Color | White, Black |
| Model | AURES M7 EU |
| Water heater type | Electric, High-speed |
| Installation | Hanging |
| Degree of protection (IP) | IP2X |
| Height | 18 cm, 110 mm. |
| Width | 30.4 cm, 304 mm. |
| Depth | 11 cm |
| Power | 7000W |
| Voltage | 220V, 230V, 240V |
| Maximum working pressure | 8 Bar. Plumbing connection, diameter - 1/2 inch - External thread |
| Flow performance | 2.1 l/min |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Guarantee for legal entities | 12 months |
| Additional information | Connection pipes 1/2 |
| Weight | 2.75 kg. |
| Length | 180 mm. |
| Country of manufacture | MS |