The Rexel Momentum X312-SL document shredder provides P-3 security level for confidential documents, while its anti-blocking mechanism and 200-sheet capacity bin allow for efficient waste management.
The Rexel Momentum X312-SL document shredder provides P-3 security level for confidential documents, while its anti-blocking mechanism and 200-sheet capacity bin allow for efficient waste management.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Rexel Momentum X312-SL is an efficient shredder that provides secure and convenient document disposal. Its elegant black and grey colour combination is perfect for the office environment.
Features | |
|---|---|
| Anti-blocking mechanism | Yes |
| CD shredding | No |
| Staple shredding | No |
| Product color | Gray, Black |
| Paper clip shredding | No |
| Credit card shredding | No |
| Security level (for paper) | P-3 |
| Control type | Buttons |
| Bag capacity | 200 sheets |
| Crushing capacity | 12 sheets |
| Crushing size | 5 x 42 mm |
| Bag volume | 23 liters |
| Preview box | Yes |
| Paper shredding | Yes |
| Crushing type | Parts cutting and grinding |
Weight and dimensions | |
| Depth | 370 mm |
| Height | 375mm |
| Width | 255mm |