Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Rexel AutoFeed+ 150X automatic shredder is the perfect solution for large-volume paper shredding and confetti cutting. With a P-4 security level, it ensures secure data disposal. The shredder processes up to 150 sheets of 80gsm paper per cycle and has a large 44 litre capacity.
Features | |
|---|---|
| Overheating protection | Yes |
| Security level (for paper) | P-4 |
| Capacity (80 g/m²) | 150 sheets |
| Control type | Buttons |
| Reverse mode | Yes |
| Product color | Aluminum |
| Credit card shredding | Yes |
| Paper shredding | Yes |
| Crushing size | 4 x 28 mm |
| Crushing capacity | 150 sheets |
| Viewing window | Yes |
| Basket volume | 44 L |
Weight and dimensions | |
| Width | 434 mm |
| Depth | 365 mm |
| Weight | 15.3 kg |
| Height | 617 mm |