Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The HSM Shredstar S10 is a high-security shredder designed for the destruction of confidential information. It features a P-2 security level, a separate CD cutting mechanism, and can shred staples, paper clips, credit cards, and CDs.
Features | |
|---|---|
| Product color | Silver, White |
| Security level (paper) | P-2 |
| Control type | Buttons |
| Unwinding | Yes |
| Overheating protection | Yes |
| Noise level | 58 dB |
| Destruction of pins | Yes |
| Working width | 22 cm |
| Container volume | 18 L |
| Media weight | 80 g/m² |
| Speed of destruction | 2100 mm/min |
| Type of destruction | Tape devastation |
| Credit card devastation | Yes |
| Destruction of paper binders | Yes |
| The extent of the devastation | 6 mm |
| CD destruction | Yes |
| Destruction capacity | 10 sheets |
| Paper destruction | Yes |
Power | |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240V |
| Power consumption (average) | 125W |
Weight and dimensions | |
| Weight | 3.89 kg |
| Depth | 245 mm |
| Width | 345mm |
| Height | 385 mm |