HSM Pure 630 shredder, 130 l, 4,5x30 mm
HSM Pure 630 shredder, 130 l, 4,5x30 mm








HSM Pure 630 shredder, 130 l, 4,5x30 mm
Guarantee
60 month
Delivery from Europe in
10 - 15
business days
| Shredding paper clips | Yes |
| Product colour | White |
| Credit cards shredding | Yes |
| Security level (paper) | E-3/F-1/O-3/P-4/T-4 |
| Shredding staples | Yes |
| Control type | Buttons |
| Shredding size | 4.5 x 30 mm |
| Noise level | 55 dB |
| Shredding CDs | Yes |
| Shredding capacity | 22 sheets |
| Basket volume | 130 L |
| Shredding type | Particle-cut shredding |
| Working width | 31 cm |
| Paper shredding | Yes |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power consumption (typical) | 700 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Height | 889 mm |
| Depth | 487 mm |
| Weight | 47.6 kg |
| Width | 538 mm |