HP ONESHRED 16MC shredder, micro cut, P-5, 16 card, 30l, light grey
HP ONESHRED 16MC shredder, micro cut, P-5, 16 card, 30l, light grey





HP ONESHRED 16MC shredder, micro cut, P-5, 16 card, 30l, light grey
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
10 - 15
business days
| Shredding type | Micro-cut shredding |
| Noise level | 65 dB |
| Basket volume | 30 L |
| Castor wheels | Yes |
| Silent operation | Yes |
| Product colour | Light grey |
| Automatic reversing | Yes |
| Security level (paper) | P-5 |
| Overheat protection | Yes |
| Height | 644.5 mm |
| Weight | 18.4 kg |
| Width | 424.3 mm |
| Depth | 295 mm |
| Shredding size | 2 x 15 mm |
| Shredding paper clips | Yes |
| Input voltage | 220 - 240 V |
| Shredding capacity | 16 sheets |
| Power | 680 W |
| Frequency | 50 Hz |
| Shredding staples | Yes |
| Credit cards shredding | Yes |
| Paper shredding | Yes |