The HSM shredstar X5 shreds paper into 4.5 mm particles and can process up to 5 sheets at a time, as well as credit cards and CDs. It has an 18 L capacity bag, a shredding speed of 2100 mm/min and a noise level of 58 dB.
The HSM shredstar X5 shreds paper into 4.5 mm particles and can process up to 5 sheets at a time, as well as credit cards and CDs. It has an 18 L capacity bag, a shredding speed of 2100 mm/min and a noise level of 58 dB.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The HSM shredstar X5 shreds paper into 4.5 mm pieces and can process up to 5 sheets at a time, including credit cards and CDs. It has an 18 L bag, a cutting speed of 2100 mm/min and a noise level of 58 dB.
Features | |
|---|---|
| Cutting size | 4.5 mm |
| Product color | Silver, White |
| Security level (for paper) | P-4 |
| Working width | 22 cm |
| Control type | Buttons |
| Reverse cutting | Yes |
| Cutting type | Partial cutting technology |
Power | |
| AC voltage | 220 - 240V |
| Power (typical) | 125W |
| AC voltage frequency | 50 - 60 Hz |
Weight and Dimensions | |
| Depth | 245 mm |
| Height | 385 mm |
| Weight | 4.2 kg |
| Width | 345mm |