Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
6-sheet shredding capacity for cross-shredding. 15-liter waste bin for convenient disposal.
Features | |
|---|---|
| Security level | P-4 |
| Viewing window | Yes |
| ISO A series sizes | A4 |
| Working width | 22 cm |
| Basket capacity | 15 L |
| Paper shredding | Yes |
| Staple shredding | Yes |
| Paper clip shredding | Yes |
| CD shredding | No |
| Credit card shredding | No |
| Duty cycle | 60 minutes |
| Crushing type | Particle crushing |
| Control type | Touchscreen |
| Crushing capacity | 6 leaves |
| Noise level | 55 dB |
Power | |
| AC voltage | 220 - 240V |
| AC frequency | 50 / 60 Hz |
Weight and dimensions | |
| Weight | 3.5 kg |
| Width | 325mm |
| Depth | 229 mm |
| Height | 343 mm |