- In stock.
OVEN OS6PB631AB AEG
OVEN OS6PB631AB AEG
Guarantee
6 month
Delivery from Lithuania in
2 - 14
business days
| Brand | AEG, AEG |
| Collection | MealAssist |
| Model | OS6PB631AB |
| Width | 59.5 cm, 635 mm. |
| Depth | 56.7 cm |
| Height | 59.4 cm, 670 mm. |
| Color | Black color |
| Weight | 34.5 kg, 35.5 kg. |
| Housing material | Glass |
| Energy efficiency class | A++ |
| Power | 3500W |
| Oven type | Power plant |
| Oven capacity | 71 liters |
| Number of oven door panes | 4 |
| Maximum oven temperature | 300°C |
| Number of oven functions | 17 |
| Oven functions | Grill, Thermal grill, Hot air flow, Frozen food, Bottom + Top heating, Pizza program, Bottom heating, Bread, Dough proving, Preserving, Drying, Plate warming, Defrosting, Roasting, Low temperature cooking, Keeping warm, Moist convection cooking, 172 automatic preset programs, Wi-Fi |
| With lighting | Yes |
| Barbecue | Yes |
| Convection | Yes |
| Thermostat | Yes |
| Cleaning type | Pyrolysis self-cleaning system |
| Screen | Yes |
| Timer | Yes |
| Management | Sensory, Electronic, Smartphone |
| Telescopic rails | Level 1 |
| Number of baking trays | 2 |
| Child safety feature | Yes |
| Number of grilles | 1 |
| Connection cable | Yes |
| Cable plug | Yes |
| Thermometer for cooking | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Menu in 31 languages, including Lithuanian. Extremely convenient touch screen. Pyrolytic cleaning turns grease and food residues into ash. Soft-closing door. Easily removable oven door and removable glass. Cool outer door glass. Even when baking several trays at once, you will cook your dishes evenly and quickly. The additional fan heating element allows you to evenly distribute heat in the oven on all three levels. Even Cooking technology distributes heat throughout the oven, so food cooks evenly and does not need to be turned. This technology heats up the oven faster and saves not only time, but also electricity! The cooking guide function allows you to intuitively cook a variety of dishes |
| Length | 670 mm. |
| Country of manufacture | DE |