- In stock.
OVEN EOFDP46BK ELX
OVEN EOFDP46BK ELX
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Collection | "SurroundCook" |
| Model | EOFDP46BK |
| Width | 59.4 cm, 635 mm. |
| Depth | 56.0 cm |
| Height | 59.0 cm, 654 mm. |
| Color | Black color |
| Weight | 33.6 kg, 35 kg. |
| Housing material | Metal |
| Energy efficiency class | A+ |
| Power | 2320W |
| Oven type | Without steam, Electric |
| Oven capacity | 65 liters |
| Number of oven door panes | 4 |
| Maximum oven temperature | 250°C |
| Number of oven functions | 9 |
| Oven functions | Hot air flow, Bottom + Top heating, Frozen food, Pizza program, Bottom heating, Defrosting, Moist convection baking, Grill, Thermal roaster, Menu, 45 automatic programs |
| With lighting | Yes |
| Barbecue | Yes |
| Convection | Yes |
| Thermostat | Yes |
| Cleaning type | Pyrolysis self-cleaning system |
| Screen | Yes |
| Timer | Yes |
| Management | Mechanical, Sensory, Electronic |
| Telescopic rails | None |
| Number of baking trays | 1 |
| Child safety feature | Yes |
| Number of grilles | 1 |
| Connection cable | Yes |
| Cable plug | Yes |
| Thermometer for cooking | No |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Pyrolytic cleaning turns grease and food residues into ash. Even when baking several trays at once, you will cook your dishes evenly and quickly. The additional fan heating element allows you to evenly distribute the heat in the oven on all three levels. Even Cooking technology distributes the heat throughout the oven, so the food cooks evenly and does not need to be turned. This technology heats up the oven faster and saves not only time, but also electricity! Easy to remove the oven door and remove the glass. Cool outer door glass. 45 automatic programs |
| Length | 670 mm. |
| Country of manufacture | PL |