- In stock.
Oven EOF5H40BX ELECTROLUX
Oven EOF5H40BX ELECTROLUX
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Collection | "SurroundCook" |
| Model | EOF5H40BX |
| Width | 59.4 cm, 635 mm. |
| Depth | 56 cm |
| Height | 59 cm, 654 mm. |
| Weight | 29.3 kg, 30.5 kg. |
| Housing material | Metal |
| Energy efficiency class | A |
| Power | 2090W |
| Oven type | Power plant |
| Oven capacity | 65 liters |
| Number of oven door panes | 2 |
| Maximum oven temperature | 250°C |
| Number of oven functions | 9 |
| Oven functions | Oven lighting, Hot air flow, Moist convection baking, Bottom heating, Bottom + top with fan, Turbo grill, Defrosting, Bottom + top heating, Grill |
| With lighting | Yes |
| Barbecue | Yes |
| Convection | Yes |
| Thermostat | Yes |
| Cleaning type | Aqua Clean |
| Screen | Yes |
| Timer | Yes |
| Management | Electronic |
| Number of baking trays | 2 |
| Child safety feature | No |
| Number of grilles | 1 |
| Connection cable | Yes |
| Cable plug | Yes |
| Thermometer for cooking | No |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Even when baking several trays at once, you will cook your dishes evenly and quickly. The additional fan heating element allows you to evenly distribute the heat in the oven on all three levels. Even Cooking technology distributes the heat throughout the oven, so the food cooks evenly and does not need to be turned. This technology heats up the oven faster and saves not only time, but also electricity! With AquaClean, water is evaporated at the bottom of the oven, which moistens baked-on food residues and grease, making them extremely easy to clean. The door is easily removable. Easy-to-remove glass panes |
| Length | 670 mm. |
| Country of manufacture | PL |