Oven ELECTROLUX EOD5H70Z
Oven ELECTROLUX EOD5H70Z
Oven ELECTROLUX EOD5H70Z
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
| Manufacturer | Electrolux |
| Power type | Electric |
| Oven type | Independent |
| Oven cleaning technology | Aqua clean, Aqua clean |
| Steam type | Added steam (without steam generator) |
| Color | Black |
| Management | Push in push out knobs (PIPO) / Touch control |
| Control panel | Glass |
| Automatic cooking programs | None |
| Standard heating functions | 9 |
| Microwave function | No |
| Telescopic rails | Level 1 |
| Meat thermometer | No |
| Soft door closing | No |
| Child lock | No |
| Door opening direction | Regular |
| Number of oven door panes | 2 |
| Rapid heat-up function | Yes |
| Convection | Yes |
| Capacity | 72 liters |
| Energy efficiency class | A |
| Standardized height | 60cm |
| Standardized width | 60cm |
| Wi-Fi | No |
| Height | 59.4 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 56.9 cm |
| Snooze function | None |