- In stock.
Oven Electrolux 800 series "MealAssist", "SteamPro" EOB9S3XT
Oven Electrolux 800 series "MealAssist", "SteamPro" EOB9S3XT
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Collection | MealAssist, SteamPro |
| Model | EOB9S3XT |
| Width | 59.5 cm, 635 mm. |
| Depth | 56.7 cm |
| Height | 59.4 cm, 670 mm. |
| Color | Black color |
| Weight | 36 kg, 36,358 kg. |
| Housing material | Metal |
| Energy efficiency class | A++ |
| Power | 3500W |
| Oven type | Steam, SteamBoost, Electric |
| Electric oven ignition | Yes |
| Oven capacity | 70 liters |
| Number of oven door panes | 3 |
| Maximum oven temperature | 230 °C |
| Number of oven functions | 26 |
| Oven functions | Dough proving, Grill, Heat retention fan, Hot air, Hot air and bottom, Hot air and top, Top and bottom, Keeping warm, Preheating the pan, Preserving, ProSteam: Steam Full, ProSteam: Steam High, ProSteam: Steam Low, Refreshing, Defrosting, Baking, Slow cooking, Steam, Steaming, Braising, Top, Bottom heating, Baking bread, Defrosting, Dehydration |
| With lighting | Yes |
| Barbecue | Yes |
| Convection | Yes |
| Thermostat | Yes |
| Cleaning type | Steam cleaning |
| Screen | Yes |
| Timer | Yes |
| Management | Sensory, Smartphone |
| Telescopic rails | Level 1 |
| Number of baking trays | 3 |
| Child safety feature | Yes |
| Number of grilles | 1 |
| Connection cable | Yes |
| Cable plug | Yes |
| Thermometer for cooking | No |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Menu in 31 languages, including Lithuanian. Extremely convenient touch screen. Up to 20 favorite programs can be saved. Select the desired temperature, and the "Steamify®" program will automatically select the optimal amount of steam. 139 automatic pre-recorded programs. Easy-to-remove door and removable glass. Cool outer door glass. Steam cleaning of the oven will allow you to easily remove dirt. Soft-closing door |
| Length | 670 mm. |
| Country of manufacture | DE |