Oven BBIR13300XC Beko
Oven BBIR13300XC Beko



Oven BBIR13300XC Beko
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | BEKO, Beck |
| Model | BBIR13300XC |
| Width | 59.4 cm, 594 mm. |
| Depth | 56.7 cm |
| Height | 59.5 cm, 595 mm. |
| Color | Silver, Black |
| Weight | 29.6 kg, 32.2 kg. |
| Housing material | Stainless steel |
| Energy efficiency class | A |
| Power | 2600W |
| Oven type | Power plant |
| Oven capacity | 72 liters |
| Number of oven door panes | 3 |
| Maximum oven temperature | 250°C |
| Number of oven functions | 8 |
| Oven functions | Defrosting, Convection, 3D baking, Grill, Fan baking, Top and bottom baking |
| With lighting | Yes |
| Barbecue | No |
| Convection | No |
| Thermostat | No |
| Cleaning type | Steam cleaning |
| Screen | Yes |
| Timer | Yes |
| Management | Sensory |
| Telescopic rails | Level 1 |
| Number of baking trays | 2 |
| Child safety feature | No |
| Number of grilles | 1 |
| Thermometer for cooking | No |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Length | 567 mm. |
| Country of manufacture | TR |