- In stock
OVEN BBIES17300B BEKO
OVEN BBIES17300B BEKO
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | BEKO, Beck |
| Model | BBIES17300B |
| Width | 59.5 cm, 594 mm. |
| Depth | 56.7 cm |
| Height | 59.5 cm, 595 mm. |
| Color | Black color |
| Housing material | Metal |
| Energy efficiency class | A |
| Power | 2400W |
| Oven type | Power plant |
| Oven capacity | 72 liters |
| Number of oven door panes | 3 |
| Maximum oven temperature | 300°C |
| Number of oven functions | 6 |
| Oven functions | AeroPerfectAeroPerfect™ technology is inspired by aerodynamics and aircraft design. AeroPerfect uses a constant flow of air in the oven to reduce temperature fluctuations and cook quickly and evenly every time.BoosterFast heating "Booster" is a function that makes cooking much easier. When switched on, the oven uses all available heat sources to quickly reach the set temperature, and then switches to the set cooking mode. With this function, you can stop worrying about forgetting to preheat the oven properly |
| With lighting | Yes |
| Barbecue | Yes |
| Convection | Yes |
| Thermostat | No |
| Cleaning type | Steam cleaning |
| Screen | Yes |
| Timer | Yes |
| Management | Mechanical, Sensory |
| Telescopic rails | None |
| Number of baking trays | 1 |
| Child safety feature | Yes |
| Number of grilles | 1 |
| Thermometer for cooking | No |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Weight | 32,022 kg. |
| Length | 567 mm. |
| Country of manufacture | TR |