- In stock
-
−5%
GORENJE BOSB6737E06X Oven
GORENJE BOSB6737E06X Oven
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
5 - 10
business days
| Oven door opening | Drop down opening |
| Appliance placement | Built-in |
| Effective tray surface area | 1360 cm² |
| Interior material | Enamel |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Number of glass door panels | 2 |
| Product colour | Stainless steel |
| Energy consumption (conventional) | 0,821 kWh |
| Energy efficiency class | A |
| Rated power | 3.5 kW |
| Weight | 30 kg |
| Depth | 564 mm |
| Height | 595 mm |
| Width | 595 mm |
| Clock type | Electronic |
| Warnings | The product requires connection to a properly installed and earthed electrical outlet., Do not use in damp areas - risk of electric shock., The product heats up during use - risk of burns. |
| Oven size | Large |
| Fast heat | Yes |
| Total oven(s) interior capacity | 77 L |
| Convection cooking | Yes |
| Number of ovens | 1 |
| Grill | Yes |
| Oven type | Electric |
| Maximum temperature (conventional) | 300 °C |
| Cleaning technology | AquaClean |
| Pizza making function | Yes |
| Top and bottom heating | Yes |
| Oven defrost function | Yes |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1230738 |