Electrolux EOD5H70BZ oven 2750 W A Black
Electrolux EOD5H70BZ oven 2750 W A Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Interior material | Enamel |
| Control type | Rotary |
| Control position | Front / Top front |
| Noise level | 49 dB |
| Cord length | 1.1 m |
| Display type | LED |
| Built-in display | Yes |
| Appliance placement | Built-in |
| Effective tray surface area | 1130 cm² |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Energy efficiency class | A |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Energy consumption (forced convection) | 0.78 kWh |
| Energy consumption (conventional) | 0.89 kWh |
| Weight | 29.6 kg |
| Installation compartment width | 56 cm |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Installation compartment height | 59.3 cm |
| Number of baking trays | 2 |
| Baking tray | Yes |
| Grill grid included | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer type | Digital |
| Integrated clock | Yes |
| Ready alarm | Yes |
| Warnings | The product heats up during use - risk of burns., Do not use in damp areas - risk of electric shock., The product requires connection to a properly installed and earthed electrical outlet. |
| Top heating + Grill | Yes |
| Top heating + Grill + Fan | Yes |
| Oven defrost function | Yes |
| Multi-step cooking | Yes |
| Grill | Yes |
| Number of ovens | 1 |
| Self-cleaning | Yes |
| Steam cooking | Yes |
| Oven type | Electric |
| Number of shelf positions | 2 |
| Oven net capacity | 65 L |
| Total oven power | 2750 W |
| Oven size | Medium |
| Full surface grill | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Top and bottom heating | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Full surface grill + Convection (single mode) | Yes |
| Cleaning technology | AquaClean |
| Top, bottom & fan | Yes |
| Interior light | Yes |