- In stock
ELECTROLUX EOC6P77H Oven
ELECTROLUX EOC6P77H Oven
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
14 - 19
business days
| Retractable knobs | Yes |
| Soft closing door | Yes |
| Door temperature (max) | 20 °C |
| Appliance placement | Built-in |
| Number of glass door panels | 2 |
| Door cooling fan | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Cord length | 1.6 m |
| Control type | Buttons |
| Door hinge | Down |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Control position | Front |
| Connected load | 3390 W |
| Energy consumption (conventional) | 0.93 kWh |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Energy efficiency class (old) | A+ |
| Energy consumption (forced convection) | 0.69 kWh |
| Width | 596 mm |
| Installation compartment width | 56 cm |
| Height | 594 mm |
| Depth | 569 mm |
| Installation compartment height | 60 cm |
| Weight | 33.4 kg |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Number of baking trays | 2 |
| Baking tray | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Easy to clean | Yes |
| Integrated clock | Yes |
| Warnings | Do not use in damp areas - risk of electric shock., The product heats up during use - risk of burns., The product requires connection to a properly installed and earthed electrical outlet. |
| Bottom heating | Yes |
| Oven net capacity | 72 L |
| Oven thermostat range | 30 - 300 °C |
| Top heating | Yes |
| Bottom heating power | 1000 W |
| Oven size | Medium |
| Top heating power | 1000 W |
| Steam cooking | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Grill | Yes |
| Pizza making function | Yes |
| Grill power | 2300 W |
| Oven type | Electric |
| Convection cooking | Yes |
| Number of ovens | 1 |
| Total oven(s) interior capacity | 72 L |
| Hot air grilling | Yes |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Bulb power | 40 W |
| Interior light | Yes |
| Lamp type | Halogen |