Built-in oven Gorenje Essential Line BO6735E05B
Built-in oven Gorenje Essential Line BO6735E05B
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | GORENJE, Gorenje |
| Collection | Essential Line |
| Model | BO6735E05B |
| Width | 59.5 cm, 595 mm. |
| Depth | 56.4 cm |
| Height | 59.5 cm, 595 mm. |
| Color | Black color |
| Weight | 26.4 kg, 30.3 kg. |
| Housing material | Steel |
| Energy efficiency class | A |
| Power | 2500W |
| Oven type | Power plant |
| Oven capacity | 77 liters |
| Number of oven door panes | 2 |
| Maximum oven temperature | 300°C |
| Number of oven functions | 11 |
| Oven functions | Lower and upper heating element, traditional with ventilation, infrared heater (grill), infrared heater with ventilation (grill with ventilation), defrosting, rapid heating, gentle cooking, cooking frozen food, pizza function, AquaClean, lighting |
| With lighting | Yes |
| Barbecue | Yes |
| Convection | No |
| Thermostat | Yes |
| Cleaning type | Aqua Clean |
| Screen | Yes |
| Timer | Yes |
| Management | Mechanical, Sensory |
| Telescopic rails | Level 1 |
| Number of baking trays | 1 |
| Child safety feature | No |
| Number of grilles | 1 |
| Thermometer for cooking | No |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Length | 564 mm. |
| Country of manufacture | SI |