- In stock
Built-in oven Electrolux LOF6P37Z
Built-in oven Electrolux LOF6P37Z
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Collection | "SenseCook" |
| Model | LOF6P37Z |
| Width | 59.4 cm, 635 mm. |
| Depth | 56.9 cm |
| Height | 59.4 cm, 654 mm. |
| Color | Black color |
| Weight | 32.2 kg, 33,206 kg. |
| Housing material | Metal |
| Energy efficiency class | A+ |
| Power | 3490 W |
| Oven type | Power plant |
| Oven capacity | 72 liters |
| Number of oven door panes | 3 |
| Maximum oven temperature | 300°C |
| Number of oven functions | 9 |
| Oven functions | Oven lighting, AirFry, Bottom heat, Conventional/Traditional cooking, Defrosting, Frozen food, Grill, Moist baking with fan, Pizza function, Baking with fan, Turbo grill, Pyrolytic cleaning |
| With lighting | Yes |
| Barbecue | Yes |
| Convection | Yes |
| Thermostat | Yes |
| Cleaning type | Pyrolysis self-cleaning system |
| Screen | Yes |
| Timer | Yes |
| Management | Sensory, Electronic |
| Telescopic rails | Level 1 |
| Number of baking trays | 2 |
| Child safety feature | Yes |
| Number of grilles | 1 |
| Connection cable | Yes |
| Cable plug | Yes |
| Thermometer for cooking | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Pyrolytic cleaning turns grease and food residues into ash. Soft-closing door. Easy-to-remove oven door and removable glass. Cool outer door glass. 45 automatic programs. SteamBake - ideal for baking. Wi-Fi - the device can be controlled with a smart device |
| Length | 670 mm. |
| Country of manufacture | IT |