- In stock.
Built-in oven Electrolux EVL6E49X
Built-in oven Electrolux EVL6E49X
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Collection | "CombiQuick" |
| Model | EVL6E49X |
| Width | 59.5 cm, 635 mm. |
| Depth | 56.7 cm |
| Height | 45.5 cm, 555mm. |
| Color | Black, Grey |
| Weight | 32.3 kg, 34 kg. |
| Housing material | Metal |
| Energy efficiency class | - |
| Power | 3000W |
| Oven type | Power plant |
| Oven capacity | 44 liters |
| Number of oven door panes | 3 |
| Maximum oven temperature | 250°C |
| Number of oven functions | 4 |
| Oven functions | Hot air flow, Bottom + Top heating, Pizza program, Turbo grill, Defrost, Reheat, Microwave, Grill + fan + microwave, Hot air + microwave, 46 automatic preset programs |
| With lighting | Yes |
| Barbecue | Yes |
| Convection | Yes |
| Thermostat | Yes |
| Cleaning type | Easy-to-clean enamel coating |
| Screen | Yes |
| Timer | Yes |
| Management | Sensory, Electronic |
| Telescopic rails | None |
| Number of baking trays | 1 |
| Child safety feature | Yes |
| Number of grilles | 1 |
| Connection cable | Yes |
| Cable plug | Yes |
| Thermometer for cooking | No |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Microwave and convection oven combination for delicious food in half the time. The microwave function effectively heats, bakes and defrosts food. The convection fan circulates hot air to evenly cook food. The EXPlore display allows you to easily control the oven settings so you know how your food is cooking. Using the LED display and 5 touch buttons, you can easily set the time, temperature and follow the cooking process. Automatic preset programs. The intelligent convection system circulates hot air continuously to cook food evenly. Everything is cooked from start to finish, top to bottom |
| Length | 670 mm. |
| Country of manufacture | PL |