- In stock.
Built-in oven Electrolux EOD3H40BX
Built-in oven Electrolux EOD3H40BX
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Collection | "SteamBake" |
| Model | EOD3H40BX |
| Width | 59.4 cm, 635 mm. |
| Depth | 56 cm |
| Height | 59 cm, 654 mm. |
| Weight | 27.8 kg, 29.3 kg. |
| Housing material | Metal |
| Energy efficiency class | A |
| Power | 3490 W |
| Oven type | Steam, SteamBake, Electric |
| Oven capacity | 65 liters |
| Number of oven door panes | 2 |
| Maximum oven temperature | 250°C |
| Number of oven functions | 11 |
| Oven functions | Bottom heat, Conventional/Traditional baking, Defrosting, Fan baking, Fast browning, Grill, Easy, Moist fan baking, Steam Bake, Fan baking, Turbo grill |
| With lighting | Yes |
| Barbecue | Yes |
| Convection | No |
| Thermostat | Yes |
| Cleaning type | AirClean |
| Screen | Yes |
| Timer | Yes |
| Management | Mechanical |
| Number of baking trays | 1 |
| Child safety feature | No |
| Number of grilles | 1 |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Easy cleaning - Aqua Clean Enamel. Easy to remove oven door and removable glass. "SteamBake" - ideal for baking |
| Length | 670 mm. |
| Country of manufacture | PL |