TP-Link EC220-G5 wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) 4G White
TP-Link EC220-G5 wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) 4G White
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product type | Tabletop router |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | White |
| Output voltage | 12 V |
| Power source type | AC |
| Output current | 1 A |
| Security algorithms | WPA2-PSK, 64-bit WEP, WPA2, WPA, 128-bit WEP, WPA-PSK |
| Firewall security | DoS, SPI Firewall, IP Address Filter, IP and MAC Address Binding |
| Parental control | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Schedule access | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Bandwidth control | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| VPN support | PPTP, L2TP, IPSec |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11h, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Port triggering | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Port forwarding | Yes |
| VPN Passthrough | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100 Mbit/s, 1000, 10 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Quick installation guide | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11g, 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11a |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Antennas quantity | 4 |
| Transmit power | 20 - 23 dBmW |
| Antenna design | Internal & external |
| Ethernet WAN | Yes |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| 4G | No |
| 3G | No |
| Warnings | Do not open the appliance housing - risk of electric shock., The product may emit radio waves that may interfere with other electronic devices., Avoid contact with liquids as this may cause electric shock. |