TP-Link AX3000 Whole Home Mesh Wi-Fi 6 Unit with PoE
TP-Link AX3000 Whole Home Mesh Wi-Fi 6 Unit with PoE
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| MIMO | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| DHCP client | Yes |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| Parental control | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android 5.0, Android 5.0, iOS 15, iOS 12, Android 9.0, iOS 10.0, Android 8.0, Android 8.0, iOS 13, iOS 13, Android 7.0, Android 7.0, Android 7.0, iOS 9.0, iOS 9.0, iOS 9.0, iOS 9.0, iOS 14, iOS 14, Android 6.0, iOS 11.0, iOS 11.0 |
| Port forwarding | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Firewall security | SPI Firewall |
| Cloud services supported | TP-Link ID |
| MU-MIMO technology | Yes |
| Parental control features | Bedtime, Content filter, Custom profiles, Family time, Time rewards, Weekly/monthly reports |
| Antenna type | Internal |
| Product colour | White |
| Product type | Mesh router |
| Reset button | Yes |
| Maximum coverage | 230 m² |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Height | 68.6 mm |
| Depth | 154 mm |
| Width | 154 mm |
| Number of units included | 1 pc(s) |
| AC adapter included | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Ethernet cable | Yes |
| Security algorithms | WPA3, WPA2, WPA |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Networking standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11g, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11a, IEEE 802.11n |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Static IP | Yes |
| WLAN data transfer rate (second band) | 2402 Mbit/s |
| Guest access | Yes |
| Dynamic IP | Yes |
| Number of guest networks (2.4 GHz) | 1 |
| IGMP proxy | Yes |
| Point-to-point protocol over Ethernet (PPPoE) | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| WLAN data transfer rate (first band) | 574 Mbit/s |
| Number of guest networks (5 GHz) | 1 |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Tagged VLAN | Yes |
| Apps supported | TP-Link Deco |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s, 1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Warnings | The product may emit radio waves that may interfere with other electronic devices., Do not open the appliance housing - risk of electric shock., Avoid contact with liquids as this may cause electric shock. |