- In stock
TP-Link AX1800 Whole Home Mesh Wi-Fi 6 System, 3-Pack
TP-Link AX1800 Whole Home Mesh Wi-Fi 6 System, 3-Pack
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Processor cores | 4 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| DHCP client | Yes |
| Parental control | Yes |
| Firewall security | SPI |
| DHCP server | Yes |
| Product colour | White |
| Product type | Mesh system |
| Reset button | Yes |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 4 |
| LED indicators | Power |
| Transmit power | FCC: <30 dBm, CE: <20 dBm (2.4 GHz), <23 dBm (5 GHz) |
| AC adapter input current | 0.4 A |
| AC adapter output voltage | 12 V |
| AC adapter output current | 1 A |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Height | 114 mm |
| Width | 110 mm |
| Depth | 110 mm |
| AC adapter included | Yes |
| Number of products included | 3 pc(s) |
| Ethernet cable | Yes |
| Number of units included | 3 pc(s) |
| Number of guest networks (5 GHz) | 1 |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11a, IEEE 802.11b |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 6 (802.11ax), 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (second band) | 574 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Security algorithms | WPA2-PSK, WPA-PSK, WPA3 |
| WLAN data transfer rate (max) | 1775 Mbit/s |
| Guest access | Yes |
| Number of guest networks (2.4 GHz) | 1 |
| WLAN data transfer rate (first band) | 1201 Mbit/s |
| Certification | FCC, IC, NCC, BSMI, IDA, RCM, JPA, JRF, VCCI, KC |
| Compliance certificates | RoHS, CE |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Ethernet WAN | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Warnings | Do not expose to prolonged moisture., Electronic products should be recycled at specialist electronic waste collection facilities., Avoid direct contact with water. |
| Sustainability compliance | Yes |