TP-Link AX1800 Dual Band Wi-Fi 6 Router
TP-Link AX1800 Dual Band Wi-Fi 6 Router
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Built-in display | No |
| Product type | Tabletop router |
| On/off switch | Yes |
| Indication light | Yes |
| Product colour | Black |
| Power source type | DC |
| External power adapter | Yes |
| Security algorithms | WPA, SSID, WPA3, WPA2 |
| DoS attack prevention | Yes |
| Guest access | Yes |
| Stateful Packet Inspection (SPI) | Yes |
| Firewall | Yes |
| Firewall security | SPI |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Schedule access | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Reset button | Yes |
| MU-MIMO technology | Yes |
| WPS push button | Yes |
| MIMO | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Wireless statistics | Yes |
| Depth | 135 mm |
| Height | 41.6 mm |
| Width | 260.2 mm |
| VPN support | PPTP, OpenVPN, IPSec |
| Networking standards | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11k, IEEE 802.11r, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11b, IEEE 802.3, IEEE 802.11a, IEEE 802.3ab, IEEE 802.11v, IEEE 802.3u, IEEE 802.11ac |
| VPN Passthrough | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Port forwarding | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000, 100 Mbit/s, 10 |
| Port triggering | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Wireless radio | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Browser supported | Internet Explorer 11, Firefox 12.0, Chrome 20.0, Safari 4.0 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Quick installation guide | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Antenna included | Yes |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (max) | 1800 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11g, 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11a, Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (second band) | 1201 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (first band) | 574 Mbit/s |
| Certification | FCC |
| Compliance certificates | CE |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Antenna design | External |
| Antenna gain level (max) | 5 dBi |
| Transmit power | CE: <20dBm (2.4 GHz), <23dBm (5.17 GHz-5.71 GHz) FCC:<30dBm (2.4 GHz & 5.15 GHz-5.825 GHz) |
| Antennas quantity | 4 |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| SIM card slot | No |
| WAN connection type | RJ-45 |
| DSL WAN | No |
| Ethernet WAN | Yes |
| Input current | 1 A |
| Input voltage | 12 V |
| 4G | No |
| 3G | No |
| 5G | No |
| Warnings | The product may emit radio waves that may interfere with other electronic devices., Do not open the appliance housing - risk of electric shock., Avoid contact with liquids as this may cause electric shock. |
| Sustainability compliance | Yes |