TP-LINK ARCHER C64 dual-band W-Fi router, black
TP-LINK ARCHER C64 dual-band W-Fi router, black
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Certification | CE, RoHS |
| Working temperature (max) | 40°C |
| Minimum operating temperature | 0 °C |
| Product colour | White |
| Housing material | Plastic |
| On/off switch | Yes |
| Processor frequency | 1.2 GHz |
| Product type | Tabletop router |
| Power source type | AC |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 1 A |
| Guest access | Yes, Yes |
| Security algorithms | WPA, WPA3, 128-bit AES |
| Firewall security | SPI Firewall |
| WPS push button | Yes |
| Reset button | Yes |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Operated via Android devices | Yes |
| Operated via iPhone/iPad | Yes |
| Parental control | Yes |
| Depth | 120 mm |
| Width | 120 mm |
| Height | 27.9 mm |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10, 1000, 100 Mbit/s |
| IPv6 support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| 4G data rate (max) | 1200 Mbit/s |
| DHCP client | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wireless statistics | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Port forwarding | Yes |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Package contents | Router, User manual, Power supply, LAN cable |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11g, IEEE 802.11b, IEEE 802.11n, Wi-Fi 5 (802.11ac), IEEE 802.11a, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Memory card slot(s) | No |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| SIM card slot | No, No |
| USB port | No |
| Antenna type | External |
| Antennas quantity | 4 |
| Ethernet WAN | Yes |
| WAN connection type | RJ-45 |