- In stock
-
−11%
TP-Link Archer AX3000 Dual Band Gigabit Wi-Fi 6 Router
TP-Link Archer AX3000 Dual Band Gigabit Wi-Fi 6 Router
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Firmware upgradeable | Yes |
| Processor cores | 2 |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 512 MB |
| Product colour | Black |
| Product type | Tabletop router |
| On/off switch | Yes |
| Power source type | AC |
| Output voltage | 12 V |
| External power adapter | Yes |
| Output current | 2 A |
| Filtering | Yes |
| Security algorithms | WPA-Enterprise, WPA, WPA3, WPA2, WPA2-Enterprise |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Parental control | Yes |
| Firewall | Yes |
| DMZ support | Yes |
| DoS attack prevention | Yes |
| DDoS protection | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Reset button | Yes |
| WPS push button | Yes |
| Intelligent Mesh technology | Yes |
| Height | 41 mm |
| Width | 261.1 mm |
| Depth | 134.5 mm |
| Ethernet LAN data rates | 1000 |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Port triggering | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Number of guest networks (2.4 GHz) | 1 |
| Port forwarding | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Built-in FTP server | Yes |
| Number of guest networks (5 GHz) | 1 |
| Media server | Yes |
| VPN server | OpenVPN, PPTP |
| Browser supported | Internet Explorer 11+, Firefox 12.0+, Chrome 20.0+, Safari 4.0+ |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11g, 802.11b, 802.11a, Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 4 (802.11n) |
| WLAN data transfer rate (max) | 2976 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (second band) | 2402 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (first band) | 574 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), RoHS, CE |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| USB port | Yes |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna design | External |
| Detachable antenna(s) | No |
| Ethernet WAN | Yes |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| DSL WAN | No |
| SIM card slot | No |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Warnings | Ensure the unit is adequately ventilated during operation., Do not open the case or try to repair it yourself., The product is not suitable for disposal in the regular waste bin. Take your used electronic equipment to a recycling centre in accordance with local regulations. |
| Sustainability compliance | Yes |