TP-Link AC1200 Wireless VDSL/ADSL Modem Router
TP-Link AC1200 Wireless VDSL/ADSL Modem Router
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product type | Tabletop router |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Black |
| Output current | 1 A |
| Output voltage | 12 V |
| Firewall | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Security algorithms | WPA2, WEP, WPA-PSK, IPSec, WPA, WPA2-PSK |
| MAC address filtering | Yes |
| Filtering | Yes |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| WPS push button | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Depth | 76 mm |
| Height | 290 mm |
| Width | 385 mm |
| Ethernet LAN | Yes |
| VPN Passthrough | Yes |
| Equivalent Isotropically Radiated Power (EIRP) (@IEEE 802.11g) | 20 dBmW |
| Equivalent Isotropically Radiated Power (EIRP) (@IEEE 802.11n) | 20 dBmW |
| Equivalent Isotropically Radiated Power (EIRP) (@IEEE 802.11b) | 20 dBmW |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11h |
| Ethernet LAN data rates | 100, 10 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45), Phone (RJ-11) |
| AC adapter included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11g, 802.11a, 802.11b |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 300 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (max) | 867 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 867 Mbit/s |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| DHCP server | Yes |
| DHCP client | Yes |
| RJ-11 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| USB port | No |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna design | External |
| SIM card slot | No |
| DSL WAN | Yes |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| Ethernet WAN | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| 3G | No |
| 4G | No |
| Warnings | The product may emit radio waves that may interfere with other electronic devices., Do not open the appliance housing - risk of electric shock., Avoid contact with liquids as this may cause electric shock. |
| ADSL2 | Yes |
| ADSL2+ | Yes |
| VDSL2 | Yes |
| ADSL | Yes |