-
−1%
TP-Link AC1200 Whole Home Mesh Wi-Fi System
TP-Link AC1200 Whole Home Mesh Wi-Fi System
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Mobile operating systems supported | iOS 10.0, Android 8.0, iOS 13, Android 4.0, Android 7.0, Android 7.0, Android 7.0, iOS 11.0, iOS 11.0, Android 6.0, iOS 12, iOS 9.0, iOS 9.0, iOS 9.0, iOS 9.0, Android 5.0, Android 5.0, Android 9.0 |
| BeamForming | Yes |
| Port forwarding | Yes |
| Firewall security | SPI |
| Parental control | Yes |
| DHCP server | Yes |
| DHCP client | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Antennas quantity | 2 |
| Product type | Mesh router |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Power, Status |
| Product colour | White |
| Antenna type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output voltage | 12 V |
| AC adapter output current | 1.2 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Depth | 90.7 mm |
| Width | 90.7 mm |
| Height | 190 mm |
| Weight | 360 g |
| Number of units included | 1 pc(s) |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Ethernet cable | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Static IP | Yes |
| WLAN data transfer rate (first band) | 300 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Number of guest networks (2.4 GHz) | 1 |
| WLAN data transfer rate (second band) | 867 Mbit/s |
| Dynamic IP | Yes |
| Number of guest networks (5 GHz) | 1 |
| Guest access | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Security algorithms | WPA2-PSK, WPA-PSK |
| Wi-Fi standards | 802.11g, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11a |
| WLAN data transfer rate (max) | 1167 Mbit/s |
| Certification | FCC, IC, NCC, BSMI, IDA, RCM, JPA, JRF, VCCI, KC |
| Compliance certificates | RoHS, CE |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Harmonized System (HS) code | 85171800 |
| Warnings | Do not expose to prolonged moisture., Avoid direct contact with water., Electronic products should be recycled at specialist electronic waste collection facilities. |
| Sustainability compliance | Yes |