- In stock
TP-LINK 5GHz 300Mbps 13dBi Outdoor CPE
TP-LINK 5GHz 300Mbps 13dBi Outdoor CPE
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Receiver sensitivity | 802.11a:54M: -75dBm, 48M: -76dBm, 36M: -83dBm, 6-24M: -95dBm802.11n:MCS15: -73dBm, MCS14: -74dBm, MCS13: -76dBm,MCS12: -80dBm, MCS11: -83dBm, MCS10: -88dBm,MCS9: -90dBm, MCS8: -93dBm, MCS7: -73dBm,MCS6: -74dBm, MCS5: -76dBm, MCS4: -80dBm,MCS3: -83dBm, MCS2: -88dBm, MCS1: -90dBm, MCS0: -93dBm |
| Automatic channel selection | Yes |
| Maximum outdoor range | 15000 m |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Bandwidth | 5 GHz |
| Throughput data rate | 300 Mbit/s |
| Automatic channel scanning | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100 |
| Maximum data transfer rate | 300 Mbit/s |
| 5 GHz | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11n |
| 2.4 GHz | No |
| Frequency band | 5.15 - 5.85 GHz |
| Certification | - FCC/UL/IC/GS/PSB/C-tick/SAA/S-Mark/KC-mark - RoHS |
| International Protection (IP) code | IP5X |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | White |
| Placement | Pole |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 0.8 A |
| Power consumption (typical) | 13 W |
| IP address filtering | Yes |
| Security algorithms | 128-bit WEP, TKIP, WPA2-PSK, WPA-PSK, 152-bit WEP, WPA, 64-bit WEP, WPA2 |
| MAC address filtering | Yes |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Management platform | Pharos Control |
| Web-based management | Yes |
| Depth | 79 mm |
| Height | 60.3 mm |
| Width | 224.4 mm |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows 98SE, NT, 2000, XP, Vista™ or Windows 8, Windows 7, MAC OS, NetWare, UNIX or Linux. |
| Built-in processor | Yes |
| Processor architecture | MIPS 74Kc |
| Internal memory | 64 MB |
| Flash memory | 8 MB |
| Processor frequency | 560 MHz |
| Processor model | Qualcomm Atheros |
| Management protocols | TDMA |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Antennas quantity | 1 |
| Antenna type | Internal |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Antenna gain level (max) | 13 dBi |