- In stock
TP-LINK 300Mbps Wi-Fi Range Extender
TP-LINK 300Mbps Wi-Fi Range Extender
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Sustainability certificates | RoHS |
| Certification | CE, FCC |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| Housing material | Plastic |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Width | 52 mm |
| Height | 65 mm |
| Depth | 34 mm |
| Wi-Fi standards | 802.11g, 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Yes |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Wi-Fi band | Single-band (2.4 GHz) |
| Security algorithms | WPA2-PSK, 128-bit WEP, 64-bit WEP, WPA-PSK, 152-bit WEP |
| Wi-Fi data rate (max) | 300 Mbit/s |
| Data transfer rate | 300 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100 |
| Windows operating systems supported | Windows Vista Home Basic, Windows 10 Home x64, Windows 8, Windows Vista Business, Windows 8.1, Windows Vista Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows Vista Ultimate x64, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 7 Enterprise, Windows Vista Home Premium, Windows XP Home, Windows 10 Home, Windows 7 Starter x64, Windows NT, Windows Vista Home Premium x64, Windows 10 Education x64, Windows XP Home x64, Windows Vista Home Basic x64, Windows 7 Professional x64, Windows Vista Enterprise x64, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows 2000 Professional, Windows 10 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Ultimate, Windows 2000, Windows XP Professional x64, Windows 8 x64, Windows Vista Business x64, Windows 10 Education, Windows XP Professional, Windows 10 Pro x64, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Pro x64, Windows 8.1 Pro, Windows 10 Pro, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Starter, Windows 10 Enterprise, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Enterprise x64, Windows Vista Enterprise, Windows 8.1 Enterprise, Windows 7 Professional, Windows 98SE |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Type | Network repeater |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Antenna type | External |
| Antennas quantity | 2 |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |