- In stock
TP-LINK 28-Port Gigabit Easy Smart Switch with 24-Port PoE+
TP-LINK 28-Port Gigabit Easy Smart Switch with 24-Port PoE+
Guarantee
60 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Form factor | 1U |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Rack mounting | Yes |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power source | AC |
| Power consumption (max) | 1039.03 W |
| Power supply included | Yes |
| Security algorithms | SNMP, SNMPv2, SNMPv3 |
| IGMP snooping | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Web-based management | Yes |
| Switch layer | L2 |
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Width | 440 mm |
| Height | 44 mm |
| Depth | 220 mm |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3x, IEEE 802.3u, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3at |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Cable types supported | Cat3, Cat6, Cat5, Cat5e, Cat4 |
| Rate limiting | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 100BASE-TX, 10BASE-T, 1000BASE-T |
| VLAN support | Yes |
| 10G support | No |
| Number of VLANs | 32 |
| Virtual LAN features | Tagged VLAN, Port-based VLAN |
| Flow control support | Yes |
| Cables included | AC |
| User guide | Yes |
| Rack mount kit | Yes |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 26 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 26 |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Packet buffer memory | 4.1 MB |
| MAC address table | 8000 entries |
| Jumbo frames | 10000 |
| Store-and-forward | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| Switching capacity | 56 Gbit/s |
| Forwarding rate | 41.7 Mpps |
| Number of queues | 4 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 250 W |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 24 |
| Multicast support | Yes |
| Warnings | Do not open the case or try to repair it yourself., Ensure the unit is adequately ventilated during operation., The product is not suitable for disposal in the regular waste bin. Take your used electronic equipment to a recycling centre in accordance with local regulations. |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASE-X |