TP-Link 24-Port Gigabit Desktop/Rackmount Network Switch
TP-Link 24-Port Gigabit Desktop/Rackmount Network Switch
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Rack mounting | Yes |
| Stackable | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Grey |
| Power supply included | Yes |
| Power consumption (max) | 13.62 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power source | AC |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Heat dissipation | 46.44 BTU/h |
| Operating temperature (T-T) | 32 - 104 °F, 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Switch type | Unmanaged |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Height | 44 mm |
| Depth | 180 mm |
| Width | 294 mm |
| Auto-negotiation | Yes |
| Cable types supported | Cat5, Cat5e, Cat3, Cat4 |
| 10G support | No |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3x, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Supported network protocols | CSMA/CD, TCP/IP |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 24 |
| Power connector | DC-in jack |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Power requirements | 100 - 240V, 50/60Hz |
| Bandwidth | 48 Gbit/s |
| Connectivity LEDs | Y |
| Dimensions (WxDxH) | 294 x 180 x 44 mm |
| Connectivity technology | Wired |
| Networking features | Gigabit Ethernet |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Jumbo frames support | Yes |
| MAC address table | 8000 entries |
| Forwarding rate | 35.7 Mpps |
| Switching capacity | 48 Gbit/s |
| Supported data transfer rates | 10/100/100 Mbps |
| Jumbo frames | 10000 |
| Maximum data transfer rate | 1 Gbit/s |
| Store-and-forward | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | No |