Tenda TX12 PRO wireless router Fast Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) Black
Tenda TX12 PRO wireless router Fast Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) Black
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), RoHS, CE |
| Product colour | Black |
| LED indicators | System |
| Product type | Tabletop router |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 1.5 A |
| Security algorithms | WPA2-PSK, WPA-PSK, WPS, WPA, WPA3-SAE |
| DMZ support | Yes |
| Filtering | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| WPS push button | Yes |
| MIMO | Yes |
| Web-based management | Yes |
| MU-MIMO technology | Yes |
| Width | 267 mm |
| Height | 222 mm |
| Depth | 166 mm |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Port forwarding | Yes |
| SSID-based VLAN assignment | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Maximum Tx power (2.4 GHz) | 20 dBmW |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Maximum Tx power (5 GHz) | 23 dBmW |
| VPN server | PPTP Client PPTP Server L2TP Client PPTP Pass Through L2TP Pass Through IPSec Pass Through |
| Ethernet LAN | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (second band) | 2402 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (max) | 2402 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 574 Mbit/s |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| DHCP server | Yes |
| DHCP client | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| USB port | No |
| WAN ports quantity | 1 |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Antenna design | External |
| Antennas quantity | 5 |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| Ethernet WAN | Yes |
| WAN connection type | RJ-45 |
| DSL WAN | No |
| SIM card slot | No |
| Warnings | Do not open the appliance housing - risk of electric shock., The product may emit radio waves that may interfere with other electronic devices., Avoid contact with liquids as this may cause electric shock. |