- In stock
TENDA A18 AC1200 Network Extender
TENDA A18 AC1200 Network Extender
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 20
business days
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Reset button | Yes |
| RoHS compliance | Y |
| Product colour | White |
| LED indicators | Yes |
| Power consumption (max) | 5.2 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - -40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Height | 80 mm |
| Width | 58 mm |
| Depth | 48 mm |
| Security algorithms | WPA-TKIP, AES, WPA-PSK |
| Networking standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Wi-Fi data rate (max) | 1167 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11g, 802.11n, 802.11ac, 802.11b, 802.11a |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Cabling technology | 10/100 BASE-T(X) |
| Wi-Fi | Yes |
| Type | Network repeater |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Data transfer rate | 867 Mbit/s |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Antenna type | External |
| Antennas quantity | 3 |
| Warnings | The product is not a children's toy. Keep away from children., Avoid contact with water., Avoid extreme temperatures. |