- In stock
Router TP-Link Archer AX17
Router TP-Link Archer AX17
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Product type | Tabletop router |
| LED indicators | LAN, Power, WAN |
| Power source type | DC |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 1 A |
| URL filtering | Yes |
| Firewall | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Firewall security | SPI Firewall |
| Guest access | Yes |
| Security algorithms | WPA2-PSK, WPA3, WPA2-Enterprise |
| Parental control | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Reset button | Yes |
| WPS push button | Yes |
| Depth | 117 mm |
| Width | 215 mm |
| Height | 32 mm |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Port forwarding | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100, 10, 1000 Mbit/s |
| Port triggering | Yes |
| Number of guest networks (2.4 GHz) | 1 |
| Number of guest networks (5 GHz) | 1 |
| WLAN data transfer rate (first band) | 300 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi standards | 802.11g, 802.11a, Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11b, Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (second band) | 1201 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (max) | 1500 Mbit/s |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| USB port | No |
| WAN ports quantity | 1 |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna design | External |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | No |
| Warnings | The product may emit radio waves that may interfere with other electronic devices., Do not open the appliance housing - risk of electric shock., Avoid contact with liquids as this may cause electric shock. |