Router TP-LINK Archer AX12
Router TP-LINK Archer AX12
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Black |
| Product type | Tabletop router |
| Power source type | AC |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 1 A |
| URL filtering | Yes |
| Security algorithms | WPA2-PSK, WPA2-Enterprise, WPA, WPA3 |
| Firewall | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Parental control | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Reset button | Yes |
| WPS push button | Yes |
| MU-MIMO technology | No |
| Width | 215 mm |
| Depth | 117 mm |
| Height | 32 mm |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Port triggering | Yes |
| Port forwarding | Yes |
| VPN server | OpenVPN, PPTP |
| Cables included | LAN (RJ-45), AC |
| AC adapter included | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| WLAN data transfer rate (first band) | 1201 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11g, 802.11a, Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11b |
| WLAN data transfer rate (max) | 1201 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 300 Mbit/s |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Number of Ethernet WAN ports | 1 |
| Antenna design | External |
| Antennas quantity | 4 |
| DSL WAN | No |
| SIM card slot | No |
| Ethernet WAN | Yes |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| 4G | No |
| 3G | No |