- In stock
MERCUSYS AX1800 Dual-Band WiFi 6 Router
MERCUSYS AX1800 Dual-Band WiFi 6 Router
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| LED indicators | Power, WLAN |
| Wall mountable | Yes |
| Product type | Tabletop router |
| Power source type | DC |
| MAC address filtering | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Firewall | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Firewall security | SPI Firewall, IP and MAC Address Binding |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Reset button | Yes |
| WPS push button | Yes |
| Width | 208.8 mm |
| Depth | 171.6 mm |
| Height | 41.7 mm |
| Networking standards | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Wireless radio | Yes |
| Port forwarding | Yes |
| Port triggering | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| WLAN data transfer rate (first band) | 1201 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, 802.11b, 802.11a, Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (second band) | 574 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (max) | 1775 Mbit/s |
| DHCP client | Yes |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Memory card slot(s) | No |
| USB port | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Antenna type | External |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna gain level (max) | 5 dBi |
| Detachable antenna(s) | No |
| SIM card slot | No |
| Ethernet WAN | Yes |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| 3G | No |
| 4G | No |