- In stock
-
−7%
MERCUSYS AC1900 Wireless Dual Band Gigabit Router
MERCUSYS AC1900 Wireless Dual Band Gigabit Router
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Product type | Portable router |
| Power source type | AC |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 1 A |
| Security algorithms | WPA2-PSK, WPA-PSK |
| Firewall | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Firewall security | IP and MAC Address Binding |
| WPS push button | Yes |
| Reset button | Yes |
| Wireless statistics | Yes |
| MU-MIMO technology | Yes |
| Width | 175.6 mm |
| Height | 45 mm |
| Depth | 157.2 mm |
| Ethernet LAN data rates | 1000, 10, 100 |
| Networking standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Number of guest networks (2.4 GHz) | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Number of guest networks (5 GHz) | 1 |
| Wireless radio | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Port forwarding | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45), AC |
| AC adapter included | Yes |
| Antenna included | Yes |
| Manual | Yes |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 600 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (max) | 1900 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11b, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11a, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| WLAN data transfer rate (second band) | 1300 Mbit/s |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| DHCP server | Yes |
| USB port | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Antenna design | External |
| Antennas quantity | 6 |
| DSL WAN | No |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| Ethernet WAN | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| 4G | No |
| 3G | No |