Mercusys AC1300 Whole Home Mesh Wi-Fi System
Mercusys AC1300 Whole Home Mesh Wi-Fi System
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Parental control features | Content filter, Pause the Internet, Time controls |
| Firewall security | SPI Firewall |
| DHCP server | Yes |
| DHCP client | Yes |
| Parental control | Yes |
| Antenna type | Internal |
| Reset button | Yes |
| Product colour | White |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Height | 88 mm |
| Width | 88 mm |
| Depth | 88 mm |
| Number of units included | 3 pc(s) |
| Ethernet cable | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Number of products included | 3 pc(s) |
| Point-to-point protocol over Ethernet (PPPoE) | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11v, IEEE 802.11r, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11n, IEEE 802.11k |
| Security algorithms | WPA2-PSK, WPA-PSK |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11g, 802.11a, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 400 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 867 Mbit/s |
| Guest access | Yes |
| Static IP | Yes |
| Dynamic IP | Yes |
| Supported network protocols (IPv6) | Y |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Harmonized System (HS) code | 85171800 |
| Warnings | Avoid direct contact with water., Do not expose to prolonged moisture., Electronic products should be recycled at specialist electronic waste collection facilities. |