- New
Mercusys 5-Port Gigabit Desktop Switch with 4-Port PoE+
Mercusys 5-Port Gigabit Desktop Switch with 4-Port PoE+
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 10
business days
| LED indicators | Yes |
| Stackable | No |
| Wall mountable | Yes |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | No |
| Housing material | Metal |
| AC input voltage | 220 V |
| Power source | DC |
| Power consumption (typical) | 3.13 W |
| Power consumption (max) | 75.15 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Height | 25 mm |
| Width | 99.8 mm |
| Depth | 98 mm |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3x, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | No |
| Auto-negotiation | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Half duplex | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Switching capacity | 10 Gbit/s |
| Jumbo frames | 9 |
| MAC address table | 2000 entries |
| Jumbo frames support | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 65 W |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 4 |
| Warnings | The product is not suitable for disposal in the regular waste bin. Take your used electronic equipment to a recycling centre in accordance with local regulations., Do not open the case or try to repair it yourself. |
| Transmission distance (max) | 0.1 km |