- In stock
Cudy WR300 wireless router Fast Ethernet Single-band (2.4 GHz) White
Cudy WR300 wireless router Fast Ethernet Single-band (2.4 GHz) White
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| On/off switch | Yes |
| Product type | Tabletop router |
| Wall mountable | Yes |
| LED indicators | Activity, Power |
| Product colour | White |
| Power source type | DC |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 1 A |
| Stateful Packet Inspection (SPI) | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| Security algorithms | WEP, WPA2, WPA2-PSK, WPA-PSK, WPA |
| Firewall | Yes |
| DoS attack prevention | Yes |
| Guest access | Yes |
| Parental control | Yes |
| IP address filtering | Yes |
| Firewall security | DoS, SPI Firewall;IP Address Filter/MAC Address Filter/Domain Filter;IP and MAC Address Binding |
| DMZ support | Yes |
| Schedule access | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Remote management | Yes |
| Bandwidth control | Yes |
| Width | 259 mm |
| Depth | 169 mm |
| Height | 64 mm |
| Receiver sensitivity | 5GHz 11a 6Mbps : -96dBm, 11a 54Mbps: -79dBm 11ac HT20: -71dBm, 11ac HT40: -66dBm, 11ac HT80: -63dBm, 11n HT20: -72dBm, 11n HT40: -71dBm;2.4GHz 11g 54M: -77dBm 11n HT20: -74dBm, 11n HT40: -72dBm |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100 |
| Ethernet LAN | Yes |
| VPN Passthrough | Yes |
| Number of guest networks (5 GHz) | 1 |
| Port triggering | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Port forwarding | Yes |
| Number of guest networks (2.4 GHz) | 1 |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Quick installation guide | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| WLAN data transfer rate (max) | 300 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, 802.11b |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi band | Single-band (2.4 GHz) |
| DHCP client | Yes |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| USB port | No |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna gain level (max) | 5 dBi |
| Antenna design | External |
| DSL WAN | No |
| WAN connection type | RJ-45 |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| Ethernet WAN | Yes |
| 5G | No |
| 4G | No |
| 3G | No |
| Warnings | The product may emit radio waves that may interfere with other electronic devices., Avoid contact with liquids as this may cause electric shock., Do not open the appliance housing - risk of electric shock. |