Cudy RE1200 Outdoor Network repeater White 10, 100 Mbit/s
Cudy RE1200 Outdoor Network repeater White 10, 100 Mbit/s
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Flash memory | 8 MB |
| Internal memory | 64 MB |
| Reset button | Yes |
| Product colour | White |
| LED indicators | Yes |
| Mounting type | Wall/Pole |
| WPS push button | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Power consumption (max) | 12 W |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 100% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Weight | 415 g |
| Height | 53.7 mm |
| Depth | 100 mm |
| Width | 240 mm |
| Security algorithms | WPA, WPA2, WPA3 |
| Wi-Fi | Yes |
| Bandwidth | 0.08 GHz |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 867 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 300 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 100, 10 |
| BeamForming | Yes |
| Maximum transfer distance | 170 m |
| Type | Network repeater |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Wall mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Regulatory Approvals | CE, FCC |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Antennas quantity | 2 |