ASUS ESC8000A-E13P
Product reference: 6-90SF0401-M000N
ASUS ESC8000A-E13P
ASUS ESC8000A-E13P
ASUS ESC8000A-E13P
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
Your message has been successfully sent!
Fill in the required fields*
Number of processors supported 2
Built-in processor Yes
Compatible processor series AMD EPYC 9004
Trusted Platform Module (TPM) Yes
Trusted Platform Module (TPM) version 2.0
Maximum internal memory 3 TB
Supported DIMM module capacities 32GB,
128GB,
64GB,
16GB,
96GB
Number of DIMM slots 24
Supported memory types DDR5-SDRAM
Product colour Silver
Chassis type Rack (4U)
AC input frequency 50/60 Hz
AC input voltage 220 - 240 V
Power supply 3200 W
80 PLUS certification 80 PLUS Titanium
Number of main power supplies 4
Storage relative humidity (H-H) 20 - 95%
Operating temperature (T-T) 10 - 35 °C
Weight 42 kg
Depth 440 mm
Width 800 mm
Height 175 mm
Ethernet LAN data rates 1000 Mbit/s,
10,
Ethernet LAN Yes
Ethernet interface type Gigabit Ethernet
PCI Express x16 slots 14
Number of M.2 (M) slots 2
Supported storage drive types HDD & SSD
Hot-swap HDD bays Yes
Number of storage drives supported 10
Storage drive sizes supported 2.5"