The new Newell USB-C to USB-C cable supports fast charging with a maximum power of 100 watts and data transfer speeds of up to 480 Mbps. The spiral design saves space and provides flexibility, expanding to 1.5 meters when needed.
The new Newell USB-C to USB-C cable supports fast charging with a maximum power of 100 watts and data transfer speeds of up to 480 Mbps. The spiral design saves space and provides flexibility, expanding to 1.5 meters when needed.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Newell USB-C to USB-C cable supports fast charging with a maximum power output of up to 100 watts and data transfer speeds of up to 480 Mbps. Its spiral design saves space and provides flexibility, extending up to 1.5 meters when needed.
Features | |
|---|---|
| Product type | USB-C Cable |
| Brand | Newell |
| Model | USB-C to USB-C Cable 100 W, 1.5 m, Silicone, Spiral, Gray |
Specifications | |
| Length | 1.5 m (stretched) |
| Thickness | 4.2 mm |
| Color | Gray |
| Materials | Silicone, Aluminum |
| Charging power | Max. 100W |
| Data transfer speed | Up to 480Mbps (USB 2.0) |
Additional information | |
| Design | Spiral design to save space and prevent tangling |
| Compatibility | Compatible with most USB-C chargers that support Power Delivery |